Gyvenimo ir mirties narkozės pasitinkant 2012-uosius

 Stebuklas visada yra kažkur arti nevilties (E. M. Remarkas)

                 Tradiciškai, jau trečiąkart, VŠĮ Užimtumo terapijos centras kiekvienų metų bendradarbiavimą su Vilniaus universiteto Onkologijos institutu įprasmina Naujametine akcija. Paskutiniąją metų dienos popietę buvo aplankyti, deja, ligoninėje šventes privalantys praleisti onkologinėmis ligomis sergantys ligoniai. Kaip ir kasmet prie sveikinimų prisidėjo įžymūs Lietuvos kultūros žmonės – šįkart geranoriškai dalyvavo aktoriai Julius Žalakevičius ir Artūras Sakalauskas, aplankę 135 ligonius, įteikę jiems dovanų švenčių progą, linkėję sveikatos bei kitus Naujuosius sutikti kartu su artimaisiais jau namie.

            Akcijos rengėjų ir dalyvių susitikimas VUOI fojė prasidėjo ne tik nuo oficialių susipažinimo gestų, bet ir netikėto džiaugsmo pasidalijimo, mat už lango ėmus kristi snaigėms, o jas besigainiojančiam vėjui žaismingai pustant jų gausybę, vienu metu, atrodo, buvo pasitikta vis kažkur užtrunkanti žiema, prasmingas naujametinis dvasios ir renginio laukimas. Netrukus susirinkusieji buvo palydėti į aštuntą Onkologijos instituto aukštą, kuriame ir užsimezgė neabejotinai jaudinanti žmogiškumo kelionė.

            Ligonių lankymas nuo aštuntojo iki antrojo aukšto prasidėdavo susipažįstant su skyriuje dirbančiomis seselėmis, kurios nurodydavo palatas bei tai, kiek ir kokios lyties (dovanos buvo rūšiuojamos) ligoniai ten gulį. Privilegija teikti paruoštas dovanas atiteko teatro ir kino aktoriams J. Žalakevičiui bei A. Sakalauskui. Pirmieji vizitai, kaip prisipažino įžymybės, net visko mačiusiems scenos žmonėms buvo iššūkis: nejauku įsiverži į sunkaus ligonio palatą, dažnai tenka susidurti ir su juos lankaičiais artimaisiais, kuriems televizijoje matyti veidai sukelia šoką, sudėtinga atrasti tinkamus žodžius bei tramdyti emocijas.

            Vis dėlto, nerimą ir trumpą laiką tvyrojusią įtampą improvizacijos profesionalai įveikė, todėl kiekvienas apsilankymas palatose buvo nepaprastas trumpas etiudas. Tiesa, aktoriai ne tik šmaikštavo, bet ir skyrė vieną kitą minutę nuoširdžiam pokalbiui su ligoniais. Neretai sergantys žmonės norėję pasikalbėti apie savo ligą, pasidalydavo vienišumo kančia. Ir priešingai – štai vienas iš pacientų netikėtai užklydusius žvaigždūnus supažindino su net iš saulėtos Ispanijos atvykusiais artimaisiais, pasidžiaugė gabiu auksagarbaniu šešiamečiu anūku, atskridusiu iš Vokietijos kartu su mama aplankyti sergančio senelio. Akcijos dalyviai praktiškai įsitikino artimųjų meilės ir rodomo dėmesio galia sergantiems onkologinėmis ligomis. Lankymo metu teko stebėti, kaip džiaugsmingai ankštoje palatoje šnekučiuojasi gausus giminės pulkelis ir ne su vienu tokiu būriu artimųjų teko prasilenkti. Medicinos darbuotos patvirtino, kad sergantieji, jausdami paramą, yra stabilesnės emocinės būklės, lengviau išgyvena varginančias procedūras, netgi greičiau sveiksta.

              Per akciją pasveikinti net  135 ligoniai. Tai didžiausias skaičius sergančių žmonių, kurie sutiko šventes VUOI praėjusiais 2009-2011 metais, kai UTC rengia naujametinius susitikimus. Tiesa, šiais metais, kaip ir anksčiau, netrūko pačių įvairiausių emocijų. Tai lemia ir sudėtingos ligos kontekstas, ir tiesioginis tiek sergančiųjų, tiek sveikųjų žmonių plonytės ribos tarp gyvenimo ir mirties suvokimas. Natūralu, kad prilinkus prie vėžiu sergančio vyriškio ir išgirdus tylų, gergždžiantį „Noriu mirti“, vidinis pasaulis apvirsta aukštyn kojomis. Dar natūraliau jausti gailestį bei akyse besikaupiančią sūrią drėgmę. Ir, vargu, ar žmogui, galbūt niekada nesusidūrusiam su panašia lemtimi, yra pakankamai lengva susidoroti su prieštaringomis mintimis galvoje, vienoje iš palatų išvydus pažįstamą asmenį. Tačiau bet kokias paviršutiniškas ar spontaniškas emocijas sveiko žmogaus sieloje gali pakeisti kai kurių onkologinių ligonių demonstruojama stiprybė ir džiugesys dėl kiekvienos išgyventos dienos.

             Viena iš aplankytų onkologinio skyriaus pacienčių nuoširdžiai nustebusi nepažįstamų žmonių gerumu ir rodomu dėmesiu atkakliai klausė, kas šie tokie esą. Juokaudama drąsi moteriškė nusiėmė nertą kepuraitę, pasiglostė pliką viršugalvį, ir sakėsi neseniai ištvėrusi chemoterapiją, pasidžiaugė sėkmingai pavykusia operacija, bet suabejojo savo sąmoningumu mat jai buvo skirtos dvi narkozės, todėl galbūt moteris susitikimo akimirką esanti šiek tiek kvaištelėjusi. Moteriškė žaviai kvatojo, dėkojo už dovanas, o J. Žalakevičius ją ramino, kad ligonė tikrai neatsidūrusi Naujojoje Vilnioje. Šį susitikimą stebėjusi akcijos koordinatorė ir UTC direktorė Renata Miliauskienė tvirtino, kad būtent dėl panašių žmonių ji ir jos kolegės, nepaisant sudėtingo pasirengimo organizuojant panašias akcijas, pasiryžta to imtis ir toliau.

Toma Grabauskaitė

2012

 Dėkojame prisidėjusiems prie akcijos:

1.KibirVibir su šeima

 2.sobieska

 3.Indrė

 4.Kristina. N

5.Ačiū anonimiškai paaukojusiai knygas 

6.baltė

7.Rasma

8.yyla

9.nojura

10.Jūratė

11.Arveda

12. Rasa. B.

13. Jolanta. P.

14.jaguarka

15.Suveltos Avys

16.Skaile

17.blansyte

18.žollia

19.žvaigždžiukė

20.MAKITA

21.pelytea.

22.murzinyte

23.L@imužė

24.Niktė

25.tavi

26.Viktorija. C

27.aciai

28.Auksė

29.Limcamca

30.jusda

31.Limcamcos mamytė

32.Yyy

33.dahlia+++

34.Oksyte

35.Marina

36.Sielonešė

37.Molėtų gausių katalikiškų šeimų bendrija “Edeno vaivorykštė ”

38.Darbštuoliukės wioleta ir grivetė

39.Arina ir Sofija

40.VDG

41.LIETUVOS BANKO darbuotuojų  Jurgitos. K,Rasos. A, Aelitos. L , Mindaugo.V,Roberto. T, Gintaro.  K ir Aurelijaus paukoti pinigėliai

42. žvaigždžiukė

43.Eglė

44.Alina. M

45.kristugnes

46.gritė ir moterų klubas”Vakarė’

47.ametista

48.Lina.L

49. Raminta

51.Moske

52.Smailiukas

53.Raminta

54.mažojira

55.Klaipediečių siuntinukas kuruojamas xxxsaulyte

 56.Laizanika 

 57.Tunalia

58.”Nimfos muilai

59.mmergytės

 60.balticgirl

 61.Brigita

62. http://www.svarainis.lt/ 800 lt dovanėlėms

AČIŪ.

 

 

Kategorija: Renginiai Paskelbtas Sausio 8, 2012

Palikite atsakymą

Privalote būti prisijungę norėdami komentuoti